Избор на изображение за фон

След като сме създали страница по размерите, които обсъдихме в предходната статия и в случай, че не искаме фона да е бял или с цвета на картона, който ще използваме за визитките можем да изберем фонов цвят или, което е темата на настоящата статия – изображение за фон на визитната картичка. Основното изискване е изображението да бъде с подходяща резолюция – минимум 250 dpi при размер 94х95 мм. Изображения с по-ниска резолюция са крайно неподходящи, а в особена степен това важи за свалени изображения от картите на гугъл например. Как да си намерим подходящи изображения.

На първо място ако става въпрос за Вашия бизнес може да наемете фотограф, който след разговор за целите Ви да направи подходящите кадри, които да служат за лице на Вашите рекламни материали. Това е най-добрия вариант, но и съответно с най-висока цена, защото фотографите, които наистина знаят какви са изискванията за кадрите, които да стават за печат, си ценят труда. Не си правете труда да правите кадри с мобилен телефон, дори и от най-висок клас, защото вероятността да се получи нещо добро при общи настройки не е голяма.

Ако не държите изображението да отразява точна локация или продукти на Вашия бизнес, а само да отговаря на неговата категория, то може да си закупите от някой от многобройните сайтове за стокови изображения. С най-просто търсене в google.com и с ключови думи stock photos ще откриете много такива източници на изображения. От опита ни в печатницата най-качествените са и съответно най-скъпи. В хранилища като https://www.dreamstime.com/ и https://www.shutterstock.com/ има страхотни изображения, но закупуването им е свързано с регистрация и месечни планове, което не е оправдано при нуждата от 1-2 изображения. От платените сайтове най-подходящ ни се струва https://www.canstockphoto.com/, който позволява да си купите единично професионално изображение на цена около $10.

Ако решите да пощадите бюджета си от закупуване на фонови изображения има и сайтове, които предлагат безплатни такива. Може би най-големия от тях е https://pixabay.com/. Там след регистрация може да сваляте изображения на воля, да тествате доколко са подходящи за дизайна Ви и т.н.

Pixabay

След като сме избрали изображение трябва да се уверим, че то е подходящо за темплейта, който подготвихме преди и тук не става въпрос за разделителната способност, която вече обсъдихме – минимум 250 dpi., а за това никоя критична част от фоновото изображение да не попада в двата милиметра раздувка по краищата на темплейта, и дори да не ги доближава дотолкова, че да създава риск от изрязването й. Идеалния вариант е в петте милиметра от края на визитката да няма критични елементи от фоновото изображение. За по-точно разяснение можете да изгледате видеото към статията.

Остава да поговорим за цветовия модел. Всички изображения, които ще закупите или свалите от безплатно хранилище или дори от фотоапарата Ви са в RGB-цветовото пространство. Но това не е цветово пространство за печат, а за екран. Няма и няма да бъде открит способ за печат в RGB просто защото RGB е моделът на излъчената светлина, а отразената от печатните материали светлина каквато е на визитките е в цветовото пространство CMYK. Това е цветово пространство обусловено от цветовете Cyan, Magenta, Yellow, Black. С тези цветове печатат всички съвременни печатни машини и принтери. Има и други цветови пространства за отразена светлина, но разглеждането им няма отношение към целите на статията.

Идеалният вариант е всички изображения във Вашия дизайн да са в CMYK, но при дигитален печат е допустимо да забравите да конвертирате изображението си. Все пак не го препоръчваме и при някои случаи може да доведе до непредвидими резултати. При положение, че ползвате някоя безплатна програма за дизайн като inkscape обаче имате само вариант rgb и дигитален печат. За офсетов трябва да се спрете на професионална програма. https://www.youtube.com/embed/QQULdsoPW08?wmode=opaque